כיצד לשמור על דק מעץ

בשנים האחרונות דק מעץ נהיה יותר ויותר פופולרי ונחשב כיום לתוספת חיונית לכל בית מגורים. הודות לתחזוקה וטיפול נאותים, הדק יכול להחזיק מעמד גם עשרות שנים במינימום התעסקות.

נקודת המפתח היא תחזוקה וטיפול נאותים! כאשר דק עץ נחשף לתנאים קשים ומזג אוויר קיצוני, העץ נוטה להתכווץ ולהתרחב בהתאם.

ללא תחזוקה מתאימה, דקים מעץ עשויים להיסדק בהדרגה ולפתח נזקי מים ועובש במהירות, מה שמאיץ את קצב הריקבון של העץ ומושך חרקים.

בעיות נפוצות בדק עץ:

מיקום הדק בחוץ כשהוא חשוף לתנאי מזג האוויר מעלה את הסיכון לבלאי. מסיבה זו, דק מעץ דורש טיפול קבוע של ניקוי בלחץ מים גבוה וציפוי הדק בחומר משמר. העץ המשמש לבניית דק הוא בדרך כלל עץ עמיד באופן טבעי כמו סקויה או ארז אדום מערבי.

גימור משלים לדקים מעץ יפחית הופעת סדקים ונזקי מים ועובש. גימור שחודר לתוך העץ משפר את הביצועים באופן כללי וקל יותר ליישום מחדש מאשר גימור  שנשאר רק ברובד החיצוני (כמו צבע או ציפוי שקוף). מלבד ההתכווצות וההתרחבות החוזרות של העץ הנגרמות כתוצאה משינויים בלחות ויכולות ליצור סדקים, גימורים בשכבה חיצונית גם נתונים לבלאי מוגזם, במיוחד באזורים עם תנועה גבוהה. מסיבות אלה, גימורים חודרים עדיפים על גימורים חיצוניים לשימוש על דק עץ.

טיפול בדק עץ:

ניתן לשחזר את גוון העץ המהמם על גבי דקים בלויים על ידי שימוש במגוון מוצרים. מוצרים אלה נקראים מנקה, מבהיר ומרענן עץ. הם לא מעניקים לדק את צבעו אך הם מוציאים ממנו לכלוך ועובש ומדגישים את הצבע הטבעי של העץ.

אחרי שכל הצבע הטבעי יצא מהשכבה החיצונית של העץ, הוא ייראה אפור-כסוף לאחר הניקוי. מוצרי ניקוי תעשייתיים עשויים לפגוע במשטח העץ הבלוי; משום כך יש לנקוט במשנה זהירות בעבודה עם העץ. קרצוף אלים בעזרת חומר ניקוי קאוסטי יכול לחסל את שכבת העץ הגלויה לעין, במיוחד כשמדובר בעץ רך יותר כמו ארז אדום מערבי. במקום זאת, ניתן להסיר עובש בעזרת אקונומיקה ביתית נוזלית. רצוי לדלל את האקונומיקה עם מים ביחס של 3 ל-1 לטובת המים ולהוסיף חומר ניקוי.

למרות שדקים מעץ דורשים טיפול ותחזוקה נאותים הם תוספת מבורכת לכל בית. בטיפול ראוי הם נראים נהדר ויכולים אפילו להעלות את ערך הנכס שלכם. חוץ מזה, אין מקום טוב יותר מדק עץ כדי לשבת ולהירגע עם כוס קפה וספר טוב. על אחת כמה וכמה אם יש גם נוף יפה להשקיף אליו מהדק.

שימון דק עץ

באופן מפתיע, אחת הבעיות הגדולות ביותר הצצות בתהליך שימון הדק היא שימון יתר. רוב האנשים המחדשים את הדק שלהם בעצמם ואפילו אנשי מקצוע לפעמים טועים לחשוב ששימון רב יותר יביא לתוצאה סופית טובה יותר. למרבה הצער רבים מהם מגלים מאוחר מדי שזה פשוט לא כך ועלולים אף להרוס את הדק.

מרבית השמנים לדק נועדו לחדור אל תוך העץ. שימון יתר של המשטח גורם לו להיות שעוותי, דביק או חלקלק.  שימון יתר גורם להצטברות ומפריע לדק להתייבש כראוי.  איך לבחור את החומר המושלם לשימון הדק

ניתן לצפות את הדק בחומר שקוף במגוון שיטות, כגון מברשת, ריסוס, רולר וספוג. הברשה נחשבת לטכניקה הטובה ביותר למקומות מסובכים כמו צירים ומעקות. אולם למשטחים אופקיים גדולים, ריסוס הוא הדרך המהירה והקלה ביותר. ריסוס מאפשר גימור אחיד יותר ומונע טפטופים וסימני מברשת. גם ספוג עשוי להתאים לשימון דק מעץ.  יש לצבוע לוחות בודדים לכל אורכם כדי למנוע סימני מברשת. מברשת צבע גלילית מתאימה יותר לגימורי צד מאשר לציפוי הדק, והיא מתאימה למריחת גימורים שקופים ודוחי מים על דקים.  באשר לרוב הציפויים החיצוניים, יש לבצע את הגימור בתנאי מזג אוויר נאותים.

הנחיות לשימון דק עץ

לפני השימוש, ערבבו את כל החומרים יחד כדי להבטיח את אחידות החומר.  גם אם משתמשים במוצר מוכן שעורבב מראש, מומלץ שלא לוותר על הצעד הזה. זאת על מנת להבטיח שהצבע הוא אותו צבע לאורך כל התהליך, כי אפילו צבעים ומוצרים קנויים עשויים להשתנות מחבילה לחבילה. הוספת חומר חדש לתערובת לאורך התהליך במרווחים קבועים תמזער הבדלי צבע קטנים בין החבילות.  לפני השימון, יש לנסות כמות קטנה של החומר באזור מוצנע כדי לוודא שזה הצבע והמראה הרצוי. ציפוי העץ צריך לחדור לתוך העץ באופן מלא בכל הסדקים והחריצים.  יש לצבוע את כל האזורים החשופים מספר פעמים עד שכל נקבוביות העץ רוויות.

Leave a Reply